Depolama alanı ihtiyacı beş yılda iki kat artacak

  • 0 Comments
  • 31 Aralık 2023

DepOrtak Kurucu Ortağı Oruç Kaya, planlı ve kurumsal olarak biran önce alınamazsa, Türkiye’yi ciddi bir depolama alanı darboğazı beklediğini belirterek, “Türkiye’de kayıt altında depolama alanı henüz 20 milyon metrekare (m2) bile değilken, gelecek 5 yıllık depolama alanının 2 kat artarak ilave 25 milyon metrekareye daha ihtiyaç duyulacağı açıklanıyor.

Nitekim 1 milyar euro değerindeki üretim yatırımı için ilave 18 bin m2 depolama alanı, normal perakende mağazacılığına göre e-ticaret için 3 kat daha fazla depolama alanı ve 1 milyar dolarlık e-ticaret satış artışı için yaklaşık 116 bin m2 depolama yapılması gerekebiliyor” dedi .


Hızla artan e-ticaret, enflasyonist birleştirilmiş daha fazla stok tutma ve pandeminin kapsamı yakın coğrafyalarda üretim ve tedarik kaynağı bulma gibi durumlar, depolama alanı talebini katlayarak artırıyor.

Türkiye, Avrupa’nın tedarik zinciri için doğru ülke

Pandemisinin kaybının yakın coğrafyalarda üretim ve tedarik karşılama ihtiyacı nedeniyle Türkiye’nin hem bakanlığının yakınlığı, hem de üretim yetkisininliği ile Avrupa’nın tedarik zincirinin bulunduğu ülke için doğru ülke açılmaya devam eden çizen Kaya, bu durumda Türkiye’deki depolama alanı ihtiyacının çok fazla ilerleme işaretleri etti.

Bir yanıt yazın